Join us for our Christmas Galore Link Party! Come share your awesome ideas for Christmas decor, party ideas, recipes, activities and anything else!!

While you're here, be sure to enter our giveaway for Shutterfly and Plum District Goodies! The giveaway has been extended to December 2nd and there will be 5 winners!

Wednesday, September 28, 2011

Cut Your Own Cheese Sticks

One of Andyroo's favorite snacks is cheese sticks. Not the cheesy bread stick things, but sticks of cheese. I tried buying string cheese instead, but he doesn't like them as much. Neither do I, so I can't blame the kid.

So I started buying these cheese sticks.
There's nothing wrong with them. They're yummy and satisfying...but they're expensive. The cheapest I found them was at Macey's for about $3.99 (with a $1.00 off coupon) for a 10oz package. Wal-Mart had them at an okay price (better per ounce) at $5.49 (without any coupons, though I did use them there too) for a 13.3oz package.

Quite frankly, I was tired of shelling out $4-$5 for less than a pound of cheese! It didn't make any sense to me anymore. And I don't know why I did it for so long. Convenience, apparently!

And then a couple weeks ago I decided to just do it myself. Smith's (a local Kroger-owned grocery store) had their 2lb blocks of cheese on sale for $5.99. Here in Utah (and also in Idaho, I believe), we get a coupon for $1.00 off 2lbs of cheese on, so I printed that baby off and bought me some cheese for cheese sticks!

That's half of the 2lb block. I cut off chunks that were a little less than 1/2 wide.

Then cut those up into sticks, put them in a Ziploc, then back in the fridge. I got about 4 sticks out of each of those chunks for a total of about 52 cheese sticks. They were a little smaller than the Precious cheese sticks, but that's okay.

Andyroo couldn't tell a difference, but my wallet sure did! The 2lbs of cheese sticks lasted us about 2 1/2 weeks. That was with all 3 of us eating them though. And even still, I can handle that price tag much better!



  1. We've always bought blocks of cheese and then cut it into squares. My daughter buys those cubes, and I'm sure they're more expensive. I'm going to send her the link to this post. thanks.

  2. @Grammy Goodwill

    I really have no idea why I didn't think of it sooner. Like I said, must have been a convenience thing.


We know you're busy and we appreciate your comments and questions. Thanks for the love!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...